Category Archives: për shtyp

SALINA: AN OPERA në Yoruba

Salina-photos-Daniel Barbosa-15-1200x520

Sot, nesër dhe e diela në Arena SESC Luis Turiba Kupën luajë është i jashtëzakonshëm: në të vërtetë, është pak pjesë thirrje. Kjo është një opera e lashtë e bazuar në të gjithë mistikë e hyjnive. Ajo budallenj që do të planifikojnë më parë "VooDoo në

Camellia Liria shpërblim pritet shprehje të vendeve afrikane

IMG_8207

Award Camellia i Lirisë pret të shprehjeve kulturore dhe vende të tjera kryesore të Afrikës. Propozimi për këtë qëllim u nis të mërkurën, në kremtimin e edicionit të tetë të Camellia Lirisë Award 2014/2015 nga Babalawoo Ivanir

Ceap mbajtur edicionin e 8-të të Camellia Çmimin e Lirisë, 25 (e mërkurë), në Vivo Rio

5

Trego Marquinhos Oswaldo Cruz, me pjesëmarrjen e Hose Gardës Vjetër dhe Jongo Serrinha Çmimin Camellia së Lirisë në 2015, ka të Veprimit afirmimin vulë, qëndrim pozitiv, do të ketë temë "Memory dhe prejardhje." Institucion i themeluar në 2014 që ishte

Rubem konfeti marrin Camellia Çmimin e Lirisë duke shërbyer programit Samba Point

ceap

Nga Fábio Silva Transmetuesin, kompozitorit, këngëtari, aktivist dhe dijetar të çështjeve african-brazilian, Rubem konfeti (foto) do të marrin më 25 mars në një ceremoni që do të mbahet në Rio Vivo, vetëm për mysafirët, Freedom Camellia Award për transmetim i

Mbyllja edicionin Seminar IV të Kursit të Trajnimit të Mësuesve në Historinë afrikane dhe Arsimit të marrëdhënieve racore

11046978_10204956489489780_6257330495293179549_n

Më 20 mars 2015 e premte, nga ora 9 deri 18h në Arkivin Kombëtar të Rio de Janeiro do të kryejnë seminarin përmbyllëse të edicionit IV të Kursit të Trajnimit të Mësuesve në Historinë Afrikan dhe Edukim

LIRIA E DHËNIES Camellia 2014/2015

Camellia Award Freedom 2015

Raporti i paraqitur nga PERSONALITETET Kategoria Jokotoye Bankole Awolade Yedo Ferreira Pastor Ayodele Balogun Nënë Beata Yemanja këshilltar Armando Azambuja - Viamão (RS) Mário Lúcio Duarte Costa - Portieri Spider Profesor Willivane

Ceap Pak Afrika drejton debatin

1

Debati "Memory i vogël Afrikës", është kryer nga Qendra për Koordinim të Popullsisë (ceap) ne auditoret e Arkivave Kombëtare (NA). Ngjarja ndodhi më 19 nëntor të muajit të kaluar nga kalimi i Ndërgjegjen Zi.

Tempull Umbanda në Cachambi në Rio, është i pushtuar dhe plaçkitur

9kp99ngceydwa2rsa54bn5xxl

Watch video këtu.

Akt i gjerë kundër intolerancës

DSC08143

"Liria e fesë, liria e shprehjes në solidaritet me viktimat e intolerancës në Brazil, Francë dhe Nigeri." Kjo ishte tema qendrore e aktit të promovuar të mërkurën, më 21, në selinë e Komisionit Fetar ABI kundër Intolerancës

LETËR E HAPUR në mbrojtje të lirisë fetare dhe shprehje e një

cartaCAp

Liria e fesë dhe mendimit konsiderohen drejtat themelore të njeriut. Liria e fesë përfshin edhe lirinë për të mos ndjekur asnjë kredo, apo edhe nuk kanë mendim për ekzistencën e një Perëndie.

Viktimat në Niger ka solidaritet

540x350_niger

Komisioni Kundër Fetare Intolerancës (CCIR) Viktimat në Niger ka shprehur solidaritetin The solidaritetin CCIR me viktimat - dhe familjet e tyre - Sulmet e shkaktuara nga intoleranca fetare në Niger fundjavën e kaluar. Në total të 10

"Liria Fetare, Liria e Shprehjes në Solidaritetit me Viktimave të Intolerancës në Brazil dhe Francë" do të jetë në ABI

E-flyer_N2

Komisioni Kundër Fetare Intolerancës (CCIR), në partneritet me Shoqatën e brazilian Shtypit (ABI), me Qendrën e Përbashkët për margjinalizuara popullsive (ceap) dhe të tjerët, të mbajë, tjetër 21 janar (e mërkurë ) nga

Në zgjedhjen e ministrisë, Dilma humbur një shans për të promovuar ndërtimin e barazisë që premton në fjalimin

17140611

Deri në paragrafin 60 të letrës të gjatë të angazhimit të paraqitur si fjalimi inaugurues, Rousseff u përpoq për ndërtimin e barazisë. Tha se Brazili është i destinuar të jetë një vend i zhvilluar dhe i drejtë, ku njerëzit kanë të njëjtat të drejta, "pa marrë parasysh

Ju lutemi vini re: Lexoni ndryshime në Candomblé Dizajn kursit

RTEmagicC_49a9e5e5f8.jpg

Nxënësit, mësuesit, punonjësit dhe aktorë të tjerë në Projektin Candomblé: Historia, Memory dhe Qëndrueshmëria në qytetin e Rio de Janeiro, të vëzhguar të dhënat e mëposhtme. PËR ngarkesës përfitoni: 160 orë, me 140 orë e kontaktit dhe 20 orë Struktura internet KURS

Lexoni njoftimin për rrjedhën e projektit Candomblé

njoftim

Njoftimi përcakton kushtet për punësimin e profesionistëve të projektit Candomblé: Historia. Memory dhe qëndrueshmëria e qytetit të Rio de Janeiro. Klikoni KETU dhe të shohim Njoftimin.

Suksesi JPA Afrocultural Kultura Pika më 20 nëntor

CULIN_RIA Afro

Suksesi i ngjarjes mbajtur kaluar November 20, Dita Kombëtare e Zi Ndërgjegja, në Sheshin e Merck, në bashkëpunim me Kulturës Pikës së JPA Afrocultural do të kishte qenë i pamundur pa kuptimin dhe solidaritetin e komunitetit